Nacionalna referentna laboratorija u Batajnici - otvara se svake godine. I tako, čitavu deceniju. Koliko je njeno postojanje bitno nadležnima, govori i činjenica da je u septembru 2012. Delegacija Evropske unije, nezadovoljna rezultatima, odlučila da obustavi nabavku neophodne opreme iz fondova EU, i to u vrednosti od 1,5 miliona evra. Iako nije kompletirana, ni kadrom ni opremom, nadležni u Ministarstvu poljoprivrede planiraju da je otvore 2015. godine. Kako kažu, to će biti prioritet, jer su višegodišnja kašnjenja nasleđeni problem. Nedovoljna posvećenost poslu, nedostatak znanja, volje i spremnosti da se sprovedu neophodni radovi, osnovni su razlozi višegodišnjeg kašnjenja u realizaciji projekta, ukazuje Slavoljub Stanojević, direktor Direkcije za nacionalne referentne laboratorije.
Nacionalna referentna laboratorija u Batajnici - otvara se svake godine. I tako, čitavu deceniju. Koliko je njeno postojanje bitno nadležnima, govori i činjenica da je u septembru 2012. Delegacija Evropske unije, nezadovoljna rezultatima, odlučila da obustavi nabavku neophodne opreme iz fondova EU, i to u vrednosti od 1,5 miliona evra!
Iako nije kompletirana, ni kadrom ni opremom, nadležni u Ministarstvu poljoprivrede planiraju da je otvore 2015. godine. Kako kažu, to će biti prioritet, jer su višegodišnja kašnjenja nasleđeni problem.
- Nedovoljna posvećenost poslu, nedostatak znanja, volje i spremnosti da se sprovedu neophodni radovi, osnovni su razlozi višegodišnjeg kašnjenja u realizaciji projekta - ukazuje Slavoljub Stanojević, direktor Direkcije za nacionalne referentne laboratorije.
- Do kraja ove godine trebalo bi da se završe svi radovi i nabavi neophodna oprema, a početkom sledeće godine da se počne sa ispitivanjem, pre svega mleka. Laboratorije u okviru direkcije otvaraće se sukcesivno. Tako će, posle one za ispitivanje kvaliteta mleka, uslediti otvaranje laboratorije za ispitivanje karantinskih bolesti bilja, mikrobiološka i fizičko-hemijska ispitivanja hrane.
Prema rečima Stanojevića, kompleks Direkcije je bio zapušten.
- Zbog nemogućnosti da se postavi i testira već isporučena donirana oprema, postojao je rizik da se zaključeni ugovori o donaciji opreme ne realizuju, i da se ona vrati dobavljačima - ističe Stanojević.
- Ukupna vrednost ove opreme iznosila je 1,4 miliona evra.
Fondovi EU time su, opet, "trgli" i "uozbiljili" nadležne. Tada su, kako kaže Stanojević, preduzete hitne mere i date su čvrste garancije Delegaciji EU da će postupak opremanja i uspostavljanja laboratorija biti sproveden do kraja. U Direkciji postoji sada dobar deo opreme, ali nije kompletna.
- Vrednost laboratorijske opreme koja se sada nalazi u Direkciji, i koju je donirala EU je 1,45 miliona evra - objašnjava Stanojević.
- U periodu od 2004. godine, pa do danas, EU je uložila u obuku osoblja, opremanje, adaptaciju i izgradnju objekta 7,88 miliona evra.
Kao i za sve druge investicije, i za ovu nedostaju pare. Ovog put - naše, jer smo tuđe prokockali.
Oprema iz stečaja
Deo opreme obezbeđen je iz sopstvenih sredstava, priča Stanojević. Kako kaže, nešto su preuzeli i iz Centra za poljoprivredna i tehnološka ispitivanja iz Zaječara, koji je otišao u stečaj.
- Oprema iz Zaječara je bila van upotrebe i posle uvođenja stečaja u Centar, poverioci su hteli da je otuđe, ali je to sprečeno, pa smo sve povukli kod nas. Time smo opremili fito-sanitarne i semenske laboratorije.
Mleko pod lupom
Veći deo krupne opreme za ispitivanje mleka je nabavljen.
- Laboratorija za mleko u ovoj Direkciji druga je od dve laboratorije koje se opremaju - objašnjava Stanojević.
- U Novom Sadu već se obavlja ispitivanje mleka za potrebe selekcije životinja.